سیمبین
سیمبین

مقدمه ای بر symbian
سیمبیان یک سیستم عامل منبع بسته موبایل بود و محاسبات پلتفورم و حفظ حالت کنونی برای گوشی های هوشمند به وسیله شرکت Accenture طراحی شده بود.
سیمبیان در اصل توسط Symbian Ltd. ساخته شد. به عنوان یک نسل از Psion’s EPOC به طور انحصاری بر روی پردازنده های ARM اجرا می شوند اگر چه پورتهای انتشار نیافته X86 وجود نداشت.شکل فعلی پلتفورم سیمبیان منبع باز توسط بنیاد سیمبیان در سال 2009 توسعه یافت و جانشین سیستم عامل اصلی سیمبیان شد.
سیمبیان توسط مارکهای بزرگ تلفن همراه مانند: سامسونگ , موتورولا، سونی اریکسون و از همه بالاتر مورد استفاده نوکیا قرار گرفت. این (سیمبیان) محبوب ترین سیستم عامل گوشی های هوشمند متوسط سرار جهان تا پایان سال 2010 بود تا زمانی که اندروید از آن (سیمبیان) پیشه گرفت.

سیمبیان از استفاده از پلتفورم S60 ساخته توسط نوکیا به شهرت رسید و یرای اولین بار در سال 2002 منتشر شد و بیشتر گوشی های هوشمند نوکیا را نیرومند کرد.UIQ یکی دیگر از پلتفورم سیمبیان که به موازات زد اما این دو سیستم عامل با هم سازگار نیستند. Symbian^3 رسماً در Q4 2010 به عنوان جانشین S60 و UIQ معرفی شد، برای اولین بار در نوکیا N8 استفاده شد، برای استفاده از یک پلتفورم واحد برای سیستم عامل. در ماه مه 2011 به روز رسانی سیمبیان انا رسماً اعلام شد پس از نوکیا belle (قبل از سیمبیان belle) در ماه اوت 2011.
در 11 فوریه 2011 نوکیا اعلام کرد که می خواهد از سیستم عامل ویندوز فون ماکروسافت به عنوان پلتفورم اصلی گوشی های هوشمند خود استفاده کند و سیمبیان آزاد خواهد بود[clarification needed , حذف سیمبیان به عنوان سیستم عامل از گوشی های هوشمند اصلی آن از انتخاب .در 22 ژوئن 2011 نوکیا با شرکت Accenture توافق کرد برای ساخت یک برنامه برون سپاری.شرکت Accenture توسعه نرم‌افزار مبتنی بر سیمبیان و خدمات پشتیبانی به نوکیا تا سال 2016 , حدود 2800 نفر از کارمندان نوکیا در اکتبر 2011 به عنوان کارمندان Accenture شدند.انتقال در 30 سپتامبر تکمیل شد.نوکیا 808 PureView رسماً آخرین گوشی هوشمند با سیستم عامل سیمبیان است .
تاریخچه
سیمبیان نشات گرفته ازEPOC یک سیستم عامل ساخته شده توسط Psion در دهه 1980 .در ژوئن 1998 Psion نرم‌افزار Symbian Ltd شد. یک سرمایه گذاری بزرگ مشترک بین Psion و تولید کنندگان تلفن اریکسون , موتورولا و نوکیا. پس از آن , نرم‌افزار پلتفورم های مختلف برای سیمبیان ساخته شدند. حمایت به وسیله گروه های مختلف از تولید کنندگان تلفن همراه. آنها شامل S60 (نوکیا , سامسونگ و ال جی) , UIQ (سونی اریکسون , موتورولا) و MOAP(S) (ژاپنی تنها مانند فوجیتسو , شارپ و…). در ژوئن سال 2008 نوکیا اعلام تملک Symbian Ltd کرد. و یک سازمان غیر انتفاعی و مستقل جدید به نام بنیاد سیمبیان تاسیس شد.سیستم عامل سیمبیان مرتبط با رابط کاربری S60 , UIQ , MOAP(S) کمک شد توسط صاحبان نوکیا , NTT DOCOMO و سونی اریکسون و Symbian ltd , به بنیاد با هدف ایجاد بسترهای نرم‌افزاری سیمبیان به عنوان یک نرم‌افزار منبع باز و حق امتیاز رایگان , تحت OSI –و FSF-تایید مجوز گرفتن عمومی (EPL) , پلتفورم طراحی شده است به عنوان جانشین سیستم عامل سیمبیان , پس از راه اندازی رسمی از بنیاد سیمبیان در آوریل 2009 پلتفورم سیمبیان رسماً به عنوان کد منبع باز در فوریه 2010 در دسترس قرار گرفت.نوکیا بزرگترین شرکت کننده کد سیمبیان شد و از آن پس منابع توسعه برای هر دو هسته سیستم عامل و رابط کاربری در اختیار گذاشت. از آن زمان نوکیا بوده که مخزن کد خود را برای توسعه یک پلتفورم حفظ کرده است , انتشار به طور منظم و توسعه آن به مخزن عمومی است.
سیمبیان در نظر گرفته شده بود توسعه داده شود به وسیله عموم به رهبری بنیاد سیمبیان که برای اولین بار در ژوئن 2008 اعلام شد که رسماً در آوریل 2009 راه اندازی می شود. هدف آن انتشار کد منبع برای تمامی پلت‌فرمهای سیمبیان تحت OSI-تایید شدن مجوز عمومی FSF(EPL) . کد در 4 فوریه 2010 تحت EPL منتشر شد . بنیاد سیمبیان گزارش داد این رویداد بزرگترین پایگاه کد است که در تاریخ به منبع باز نقل مکان کرده.
با این حال برخی از اجزای مهم سیستم عامل سیمبیان از سوی شرکت سومی لایسنس شده اند که فوراً جلو بنیاد را از انتشار کامل منبع تحت EPL گرفت. به جای اینکه بیشتر منبع منتشر شود تحت محدودیت بیشتر لایسنس بنیاد سیمبیان و دسترسی کامل منبع کد فقط به اعضای کمپانی محدود شده بود اگر چه عضویت به هر سازمان باز بود.
ورژن های سیمبین
 نسخه ۱ تا ۵ از این سیستم عامل -پیش از تغییر نام- با نام EPOC منتشر می‌شد.
 اولین نسخه‌ای که سیمبیان نامیده شد نسخه ۶ بود. و ۶٫۱ که بروز رسانی اس برای نسخه ۶ بود و در سال ۲۰۰۱ منتشر شد.
 نسخه ۷٫۰ و 7.0s در سال ۲۰۰۳ منتشر شد. گوشی ۶۶۰۰ از این نسخهٔ سیستم عامل سیمبیان استفاده می‌کرد.
 نسخه ۸٫۰ در سال ۲۰۰۴ منتشر شد.
 نسخه ۸٫۱ در سال ۲۰۰۵ منتشر شد.
 نسخه ۹٫۰ در سال ۲۰۰۴ منتشر شد و کارهای اساسی بر روی کد سیمبیان برای بالابردن امنیت سیستم عامل اجرا شد.
 نسخه ۹٫۱ در سال ۲۰۰۵ منتشر شد و بازهم تاکید بر روی بالا رفتن امنیت سیستم عامل بود. همچنین پشتیبانی از تکنولوژی بلوتوث ۲٫۰ اضافه شد. رابط کاربری S60 نسخه سوم با این سیستم عامل ارائه می‌شد.
 نسخه ۹٫۲ در سال ۲۰۰۶ منتشر شد و گوشی‌های Nokia E71, Nokia E90, Nokia N95, Nokia N82, Nokia N81 , Nokia 5700 با این سیستم عامل ارائه شدند.
 نسخه ۹٫۳ در نیمه دوم سال ۲۰۰۶ ارائه شد و پشتیبانی از wifi به هسته سیستم عامل اضافه شد. گوشی‌های Nokia E72, Nokia 5730 XpressMusic, Nokia N79, Nokia N96, Nokia E52, Nokia E75, Nokia 5320 XpressMusic, Sony Ericsson P1 از این سیستم عامل بهره می‌برند.
 نسخه ۹٫۴ در سال ۲۰۰۷ منتشر شد و ادعا می‌کند که برنامه‌ها تا ۷۵% سریعتر از قبل اجرا می‌شوند. همچنین پشتیبانی از SQLite به سیستم عامل اضافه شد. گوشی‌های Samsung i8910 Omnia HD, Nokia N86 , Nokia N97, Nokia N97 mini, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia 5530 XpressMusic, Nokia 5228, Nokia 5230, Nokia 5233, Nokia 5235, Nokia C6-00, Nokia X6, Sony Ericsson Satio, Sony Ericsson Vivaz and Sony Ericsson Vivaz Pro از این سیستم عامل استفاده می‌کنند. این نسخه از سیستم عامل سیمبیان با رابط کاربری s60 نسخه ۵ ارائه شد و نوکیا اسم این ترکیب را پلتفرم symbian^1 گذاشت.
 نسخه ۹٫۵ در سال ۲۰۰۷ منتشر شد و پشتیبانی از تلویزیون دیجیتال موبایلی با فرمت DVB-H و ISDB-T و نیز پشتیبانی از سرویس GPS به سیستم عامل اضافه شد. این نسخه از سیستم عامل سیمبیان با رابط کاربری s60 نسخه ۵٫۲ ارائه شد و نوکیا اسم این ترکیب را پلتفرم symbian^3 گذاشت. گوشی‌های Nokia C6-01 و Nokia C7-00 و Nokia E7-00 و Nokia N8 از این نسخهٔ سیمبیان استفاده می‌کنند.
 نسخه AnnA و بعد مدت کوتاهی Belle در سال ۲۰۱۱ منتشر شدند و به روز رسانی ای بر اساس نسخه ۹٫۵ هستند. در این دو نسخه از سیمبیان، هسته سیستم عامل همان نسخه ۹٫۵ است، اما امکانات جدیدی به آن اضافه شده.
امکانات اضافه شده در نسخه آنا: کیبورد کوئرتی در حالت portrait، طراحی آیکون‌های جدید، یک مرورگر وب جدید، نرم‌افزار نقشه جدید(با قابلیت ذخیره نقشهٔ یک کشور بر روی حافظه گوشی از طریق اتصال به WIFI) و پشتیبانی از java Runtime 2.2 به سیستم عامل سیمبیان نسخه ۹٫۵ اضافه شد. گوشی‌های نوکیا ۵۰۰ و X7 و E6 و 702T از نسخه anna استفاده می‌کنند امکانات اضافه شده در نسخه belle: ویجت‌های قابل تغییر سایز، استاتوس بار بهینه شده در بالای صفحه، NFC داخلی، و بهینه‌سازی حالت قفل صفحه نمایش. گوشی‌هایی که از سیستم عامل Annaاستفاده می‌کنند می‌توانند گوشی خود را به نسخهٔ Belle ارتقا دهند. هم اکنون گوشی‌های Nokia 600 , 603 , 700 , 701 از نسخه belle استفاده می‌کنند. نوکیا در اوایل سال ۲۰۱۳ قرار است سیستم عامل سیمبیان donna و carla را به این مجموعه اضافه کند که در نسخه این سیستم عامل می‌تواند از پردازنده دو هسته‌ای پشتیبانی کند.